6 روستای محروم تفرش از آب اشامیدنی سالم بهره مند شدند

تاریخ آخرین تغییر: 
شنبه, 21 مرداد, 1396 - 12:01

مجتمع آبرسانی روستایی مرین تفرش با حضور رئیس هیئت مدیره آبفای کشور افتتاح شد.

با افتتاح این طرح ساکنان ۶ روستا شامل کهلوعلیا، کهلو سفلی، جورقین، شولک، گوجه گل و گزاوند از آب آشامیدنی بهره مند شدند. به گزارش شرکت آبفار مرکزی این مراسم که روز چهارشنبه 18 مردادماه با حضور مهندس جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی  آبفای کشور، مهندس فیلی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، حسینی نماینده مردم تفرش در مجلس و جمعی از مسئولین استانی و کشوری برگزار شد.

در این مراسم مهندس عرفانی نسب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی گفت:

 ۸۱۶ روستای استان مرکزی تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند

یوسف عرفانی نسب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در مراسم افتتاحیه این طرح گفت: در سالهای گذشته عملیات اجرایی ۳۱ مجتمع آبرسانی روستایی

با تعداد ۳۸۹ روستا و جمعیتی بالغ بر 131133 هزار نفر از صندوق توسعه ملی در استان مرکزی آغاز شده است. که از سال ۹۵ تاکنون عملیات اجرایی ۱۶ مجتمع آبرسانی شامل ۸۵ روستا  با جمعیتی بالغ بر  40757 نفر  به بهره برداری رسیده است.

عرفانی نسب اظهار کرد: از مجموع کل روستاهای استان مرکزی، تعداد ۸۱۶ روستا با ۱۴۳ هزار مشترک تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی قرار دارند.

وی افزود: مجتمع مرین طبق برنامه های اولیه قرار بود در ۲۹ بهمن ماه سال ۹۶ افتتاح شود که این طرح زودتر از موعد تکمیل و به بهره داری رسید. به همین دلیل حدود ۵۰ درصد طرح دارای دیون است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی ادامه داد: از ۷۲ روستای تفرش، ۵۹ روستا تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار دارند که با افتتاح طرح ملی آب هفتیان، به ۴۲ روستا آبرسانی می شود. در حال حاضر خطوط داخلی ۱۷ روستا اصلاح شده است.

مهندس جانباز رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آبفای کشورگفت: در سالهای گذشته ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرحهای آبرسانی به روستاها تعریف شده است که از این اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بوجه ملی کشور و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: علاوه بر موضوع زمان، بحث کیفیت در انجام طرحها باید مدنظر باشد. در طرحهای روستایی مناطق محروم، متوسط عمر طرح ها باید بیشتر از طرحهای شهری باشد.

مهندس جانباز  با اشاره به بحث صرفه جویی در مصرف آب، خاطر نشان کرد: کشور ایران به لحاظ آب، کشوری خشک است که همه افراد در جهت صرفه جویی مصرف آب باید اهتمام ویژه داشته باشند تا منابع آبی برای نسلهای بعدی ذخیره شود.

قابل ذکر است مجتمع آبرسانی مرین از محل صندوق توسعه با اعتباری بالغ بر 33 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و جمعیتی بالغ بر 900 نفر از آب شرب سالم بهره مند شدند.

برای اتمام عملیات اجرایی این مجتمع آبرسانی تعداد5 باب مخزن ذخیره آب، تجهیز و کف شکنی یک حلقه چاه، 32 کیلومتر خطوط شبکه توزیع و انتقال آب، 4 کیلومتراجرای خطوط برق و نصب تعداد 320 فقره انشعاب جدید انجام شده است

ویژه

© کلیه حقوق این سایت برای شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی محفوظ است