11روستای شهرستان ساوه در معرض تنش آبی هستند

تاریخ آخرین تغییر: 
سه‌شنبه, 1 می, 2018 - 11:22

مهندس قنبری مدیر امور آبفار شهرستان ساوه با بیان این خبر گفت : گرچه طی روزهای اخیر بارندگی هایی در شهرستان ساوه داشتیم اما میزان بارش ها نسبت به سال گذشته کمتر بود و تاثیر مورد انتظار را روی منابع آبی شهرستان نداشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفار قنبری گفت : از مردم محترم روستاها خواهشمندیم کمبود آب را جدی بگیرند و از آب شرب برای آبیاری باغات و زمین های کشاورزی استفاده نکنند.

انشعاب غیر مجاز آب یکی از عوامل مهم کمبود آب است

 قنبری گفت : انشعاب های غیرمجاز در روستاهای ساوه به عنوان یکی از چالش بزرگ در تامین آب روستاها  محسوب میشود به طوری که برخی از دامداری ها ، گاوداری ها ، صنایع کوچک ، باغداران ، کشاورزان ..... با نصب انشعابات غیر مجاز درسایز های مختلف لوله ، از آب شرب روستاها به طورغیر مجازاستفاده میکنند که این علاوه بر خسارت به شبکه توزیع آب به علت نصب غیر اصولی ، باعث هدررفت آب ودر نهایت کمبود آب در روستاها می باشد.

وی گفت : در سال گذشته توسط همکاران شرکت تعداد 160  انشعاب غیر مجاز آب شناسایی شدو منصوب المنفعه گردید.

اقدامات امور آبفار شهرستان ساوه

مهندس قنبری گفت: شهرستان ساوه دارای 186روستا می باشد که تعداد 111 روستای آن تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند.

 وی گفت در سال 96 اقدامات خوب و موثری با توجه به میزان تخصیص اعتبارات در این شهرستان صورت گرفته که از آن جمله می توان به حفر 3 حلقه چاه با دستگاه، حفر 2 حلقه چاه دستی، اجرای 4820 متر خطوط انتقال آب، اجرای 26520 متر طول خطوط شبکه و نصب 1220 مورد انشعاب انجام شده است وی ادامه داد: احداث 2 باب مخزن ذخیره، تجهیز 2 باب ایستگاه پمپاژ، اجرای 8 مورد فنس و محوطه سازی، رفع 997 مورد شکستگی، تعمیر 7 مورد تله متری، تعمیر 4 مورد کنتور حجمی، تعویض 525 متر لوله آبدهی چاه صورت گرفته است.

مدیر امور آبفار شهرستان ساوه همچنین از شستشوی کلیه مخازن در سطح روستاها، لایروبی 4 حلقه چشمه ، 16 مورد تعمیر و خرید  پمپ، خرید 10دستگاه آب ژاول و جایگزینی 6 دستگاه کلرزن گازی جدید در سال 96 خبر داد.

کیفیت آب را در روستاها با جدیت  پیگیری می شود

مهندس یوسف عرفانی نسب مدیرعامل شرکت آبفار با بیان اینکه با جدیت کیفیت آب شرب روستاها را بررسی می شود گفت : هم در شهرستان ساوه و هم در بقیه شهرستان های استان آزمایشگاه های کنترل کیفی مستقرند و کار نمونه گیری از آب شرب ، به روز رسانی سیستم های گندزدایی و شستشوی مخازن ها مرتبا انجام میگردد.

از تحت پوشش درآمدن همه روستاها استقبال میکنیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستای استان با بیان اینکه در شهرستان ساوه 75 روستا و در مجموع در استان مرکزی 289روستا تحت پوشش خدمات این شرکت نیستند گفت : از اینکه این روستاها را به جمع روستاهای تحت پوشش شرکت  اضافه شوند  استقبال میکنیم اما در این رابطه باید اهالی ، شورای اسلامی و دهیار روستا همکاری لازم را انجام دهند.

یوسف عرفانی نسب اضافه کرد : استان مرکزی دارای 1112 روستا میباشد که 823 روستای آن تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی می باشد.

وی گفت :تعداد مشترکین این شرکت تا پایان سال گذشته، 144937 مشترک می باشد و درصد بهره مندی از آب شرب سالم در روستاهای استان هم اکنون 41/83 درصد می باشد.

209 روستای استان با کم آبی مواجه اند

رئیس هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی گفت : امسال با توجه به کاهش بارندگی در استان مرکزی سال کم آبی را پیش بینی میکنیم به طوری که طبق پیش بینی ها 209 روستا با مشکل کم آبی مواجه می شوند .

مهندس عرفانی نسب تصریح کرد : این شرکت برای کاهش مشکلات مردم روستاها در مواجهه با خشکسالی از ابتدای سال با تشکیل جلسات متعدد تدابیر لازم را اتخاذ کرده است که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

انجام هماهنگی با شرکت آب منطقه ای جهت تسریع در اخذ مجوز چاه های جدید و اقدام جهت تجهیز آنها ، انجام عملیات بغل کنی و کف شکنی برخی از چاه های موجود ، اجرای پروژه های اصلاح شبکه و خط انتقال آب فرسوده و جلوگیری از هدر رفت آب ، بهسازی برخی از چشمه ها ، جیره بندی و آبرسانی با تانکر های سیار

عادی

© کلیه حقوق این سایت برای شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی محفوظ است