اولویت مهم در تامین آب روستاهای فراهان ؛ کیفیت آب است.

hamedi.m.337
تاریخ آخرین تغییر: 
دوشنبه, 5 نوامبر, 2018 - 11:53

مدیر امور آب و فاضلاب روستای شهرستان فراهان با اشاره به افت سطح آب در دشت فراهان و ایجاد مشکلات کیفی در سفره های زیر زمینی ، از تلاش های گسترده برای تامین آب با کیفیت به مردم روستاهای فراهان خبر داد و گفت : با توجه به مشکلات کیفی آب در روستاهای مجد آباد کهنه و امیر آباد  ، دو دستگاه آب شیرین کن در این روستاها نصب شد و مردم با استفاده از دستگاه آب کارتی ، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تهیه می نمایند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفار استان مرکزی؛ مسعود احمد زاده مدیر امور آبفار شهرستان فراهان گفت : برای بالا بردن کیفیت آب در روستاهای سلیم آباد و عباس آباد هم دو جایگاه برای احداث دستگاه آب شیرین کن ساخته شده است که به زودی به دستگاه آب شیرین کن مجهز می شوند.

وی همچنین از ارتقاء 6 سامانه گند زدایی کلرزن گازی ، به سامانه جدید تر دوزینگ پمپ ، در روستاهای  ایر، ونک، تلخاب، زنجیران، هفته خانک و عزیز آباد شهرستان فراهان خبر داد و گفت :  در 6 ماهه سال جاری  عملیات شستشوی نیمی از مخازن ذخیره آب در روستاهای این شهرستان صورت گرفت . همچنین در این مدت بیش از 500 نمونه میکروبی و بیش از 50 نمونه شیمیایی از چاه ها، مخازن و شبکه توزیع آب انجام شده است.

احمدزاده اضافه کرد : برای حفظ کیفیت آب در روستاهایی که حتی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی نیستند و به صورت خود گردان تامین آب میشوند مانند روستاهای کلا، گونه ، ارتگل و.....  ضمن تهیه و تحویل مواد گندزدایی به معتمدین این روستاها ، در برخی موارد مخازن آب شرب روستاهای غیر تحت پوشش ،توسط این شرکت ، شستشو می شوند.

ایشان با اعلام اینکه شهرستان فراهان دارای 62 روستا می باشد که تعداد 55 روستا تحت پوشش خدمات این شرکت آمده اند گفت : 7 روستای این شهرستان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی نیستند و به صورت خودگردان تامین آب می شوند که امیدواریم با همکاری مردم و شوراهای اسلامی این 7 روستا، امکان خدمات دهی به آنها میسر شود.

احمدزاده از تحت پوشش درآمدن دو روستای عزیز آباد و شیرین آباد این شهرستان و حل مشکل تامین آب 1900نفر از ساکنین این  دو روستا خبر داد.

وی گفت: برای حل مشکل چند ساله آب شرب روستای شیرین آباد ، حفر یک حلقه چاه با آبدهی 8 لیتر در ثانیه ، نصب اتاقک پمپاژ ، اجرای 4500 مترخطوط انتقال آب  ، اجرای 700 متر خطوط انتقال برق و عملیات ترمیم مخزن هوایی این روستا صورت گرفته است.

احمد زاده ادامه داد : با توجه به عدم رعایت الگوی مصرف آب  به علت نبود وسایل اندازه گیری در روستای عزیز آباد ، تعداد 300 عدد کنتور آب در این روستا تعویض و استاندارد سازی شد همچنین بخشی از شبکه توزیع آب به طول 400مترتعویض و سامانه گندزدایی آب ژاول و تابلو برق جدید در این روستا نصب شد.

مدیر امور آبفار شهرستان فراهان همچنین ازتعویض 4129متر شبکه توزیع و خط انتقال آب فرسوده در روستاهای دستجان، امیرآباد، چاقر، آهنگران، وروان، زنجیران، امیرآباد، عباس آباد، هفته خانک، غیاث آباد، قرمز چشمه، ماستر و ولاشجرد خبر داد و گفت : علاوه بر تعویض لوله های فرسوده آب در این روستاها در سال 97 ، توسعه شبکه توزیع آب به طول2000متر در روستای آقا زیارت این شهرستان هم انجام شده است.

وی افزود : در سال جاری ، چاه جدید روستای آقازیارت ، تجهیز شد و آب این چاه به شبکه توزیع آب روستا متصل شد.همچنین با اجرای خط انتقال برق و تجهیز چاه روستای کسر آصف ، مشکل آب این روستا هم برطرف شد.

-احمد زاده با اشاره به مصرف بالای آب در روستای ایر از کف شکنی چاه آب این روستا برای تامین آب بیشتر برای ساکنین آن  در تابستان سال جاری خبر داد.

-مدیر امور آبفار شهرستان فراهان همچنین از 1190 مورد رفع شکستگی خطوط لوله آب در روستاها ، رفع 154 مورد خرابی تابلو برق در سال 97 خبر داد.

ویژه

© کلیه حقوق این سایت برای شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی محفوظ است